2019 Boys Varsity Tennis Schedule

Overall Pct. Conf. Pct. Streak Home Away Neutral
1-0 1.000 0-0 .000 Won 1 0-0 1-0 0-0
Date Opponent Notes Result Status Links
 
April
Fri. 12 at Oceanside Mariners at Oceanside High School in Rockland W, 3-2 4:00, dismiss 1:30
Sat. 13 at John Bapst Crusaders (scrimmage) # Scrimmage at Armstrong Indoor Tennis Center 4:00 pm - 7:00, self transport
Mon. 15 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 3:00-5:00
Tue. 16 at Photo Make Up Day (full uniform, footwear and racket) # at Brewer High School Cafeteria 12:00-1:00
  at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 3:00-5:00
Wed. 17 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 3:00-5:00
Thu. 18 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 3:00-5:00
Fri. 19 Hampden Academy Broncos # Scrimmage Matches at Brewer High School Tennis Courts 2:30-5:00
Sat. 20 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 9:00 am - 10:30
Mon. 22 Maranacook Black Bears at Brewer High School Tennis Courts 3:30
Tue. 23 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-4:00
Wed. 24 Morse Shipbuilders at Brewer High School Tennis Courts 3:30
Thu. 25 at Practice (2 courts) # at Brewer High School Tennis Courts 2:20-3:45
Fri. 26 at Erskine Academy Eagles at Erskine Academy in South China 4:00, dismiss 2:00
Sat. 27 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts TBA
Mon. 29 Medomak Valley Panthers at Brewer High School Tennis Courts 4:00
Tue. 30 at Belfast Lions at Belfast Area High School 4:00, bus 2:20
  at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-4:00
 
May
Wed. 1 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-4:00
Thu. 2 at Practice (Team Building Activities) # at Brewer High School 2:30-4:00
Fri. 3 Waterville Panthers at Brewer High School Tennis Courts 4:00
Sat. 4 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 9:00 am - 10:30
Mon. 6 MCI Huskies at Brewer High School Tennis Courts 3:30
Tue. 7 at Practice (2 courts) # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-3:45
Wed. 8 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 4:00-5:30
Thu. 9 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-4:00
Fri. 10 at Practice (Girls match day) # at Brewer High School Tennis Courts TBA
Sat. 11 MPA Individual Qualifier # Sites are: Brewer High School, Bangor High School, Hampden Academy or Hermon High School
Mon. 13 at Gardiner Tigers at Gardiner Area High School 4:00, dismiss 2:00
Tue. 14 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-4:00
Wed. 15 at Lincoln Academy Eagles at Lincoln Academy in Newcastle 3:30, dismiss end of block 3 (12:52)
Thu. 16 at Practice (2 courts) # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-3:45
Fri. 17 at Hampden Academy Broncos at Hampden Academy 3:30, bus 2:20
Sat. 18 at Practice # at Brewer High School Tennis Courts TBA
Mon. 20 Bangor Rams Final Home Match at Brewer High School Tennis Courts 3:30
Tue. 21 at Practice (pending playoff qualification) # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-4:00
Wed. 22 at Practice (E-Day @ BHS pending playoff qualification) # at Brewer High School Tennis Courts 2:00-4:00
Thu. 23 at Practice (pending playoff qualification) (2 courts) # at Brewer High School Tennis Courts 2:20-3:45
Fri. 24 MPA Singles Round of 48 / 32 # at TBA
  at Practice (pending playoff qualification) # at Brewer High School Tennis Courts 2:30-4:00
Sat. 25 MPA Singles Round of 16 # at TBA
  at Practice (pending playoff qualification) # at Brewer High School Tennis Courts TBA
Mon. 27 MPA Singles State Championships # at Bates College in Auburn 9:30 am
  at Practice (pending playoff qualification) # at Brewer High School Tennis Courts TBA
Tue. 28 MPA Class "B" Preliminary Round Match at highest seed
Thu. 30 MPA Class "B" Quarterfinal Round Match at highest seed
 
June
Sat. 1 MPA Class "B" Semifinal Round Match at highest seed
Tue. 4 MPA Class "B" North Regional Final Round Match at highest seed
Wed. 5 at Team Banquet (all boys) # at Brewer High School Cafeteria & Lecture Hall 6:00
Sat. 8 MPA Class "B" State Championship Match at Lewiston High School
# Exhibition
Bold: Home event